POZVANIE K PRAMEŇU MILOSRDENSTVA

POZVANIE K PRAMEŇU MILOSRDENSTVA

„Môžem sa napiť z tejto rieky, starký?“ pýta sa vnúčik svojho starého otca. „Niektorí ľudia z nej pijú, ale voda tu už nie je čistá, môže ti z nej byť zle. Radšej počkaj, napijeme sa potom z prameňa,  tam je voda priezračná a čerstvá,“ vysvetľuje dedko. „Ale prečo potom všetci nepijú z prameňa, starký?“ „Vieš, ak chceme prísť k prameňu, musíme ísť hore kopcom a to sa mnohým už nechce.“

          Končí sa cirkevný rok, pomaly vhupneme do začiatku nového cirkevného roka, do času nazývaného ADVENT. Nadchádzajúci čas nám prináša nielen to, ale hneď na jeho začiatku, presnejšie 8. decembra, v deň slávnosti Nepoškvrneného počatia Panny Márie otvorením Svätej brány na Bazilike sv. Petra a  postupne na  všetkých rímskych bazilikách i na určených  katedrálach, konkatedrálach, aj brán na vybraných pútnických svätyniach vo svete začne SVÄTÝ  ROK MILOSRDENSTVA.

          Počas celého Svätého roka budú tieto Brány milosrdenstva otvorené. Symbolika ich otvorenia vyjadruje, že pri príležitosti Jubilea sa veriacim ponúka osobitná cesta smerom k Bohu. Svätý rok je príležitosťou obnoviť a prehĺbiť vzťah k Bohu i blížnemu. Celý náš život je príležitosťou piť z prameňa. Cesta k prameňu je zväčša strmá, kľukatá. Tak ako cesta k prameňu, tak aj cesta k spáse je do kopca. A tak niet sa čo čudovať, keď mnohí  sa zastavia pri rieke. Aj v rozbúrenej rieke života je voda, voda zdanlivo čistá, niekedy až príliš upravená svetom. Jej chuť aj priezračnosť nás dokáže zmiasť, ale boží  mikroskop prikázaní, mikroskop Božej lásky  nám odhalí mikrobiálne znečistenie rieky.

          Možno z nevedomosti, možno z ľahostajnosti  mnohí z nej pijú, riskujú, že im bude zle, riskujú život. Riskujú, že  pozvanie milosrdného Boha k prameňu premárnia zdržiavaním sa pri znečistenej rieke.  Prameňom nášho života je náš Nebeský Otec, z ktorého sme pozvaní čerpať živú vodu. Cesta k prameňu je hore kopcom, mnohým sa nechce kráčať po strmých chodníkoch, aj keď  v prameni je krištáľovo čistá  životodarná voda. Každá námaha, aj keď  nepatrná bude odmenená prúdom priezračnej, čerstvej vody Božej lásky a Božieho milosrdenstva. Táto námaha sa oplatí!

Prijmime toto jedinečné pozvanie k prameňu Milosrdenstva!

Share this post