ZÁPAD SLNKA

ZÁPAD SLNKA

Slnko zapadá nad krajinou, mestom a nevyhne sa mu ani dedina (ako je na fotografii, tá naša). Každý je jedinečný. Táto časť dňa pripomína, že sa  končí deň.  Niekedy v nás vzbudzuje pocit, že slnko je kráľom, pánom sveta.

Tak ako končí deň, končí sa aj rok, končí sa aj život.  Aj koncom roka, cirkevného roka, je jedinečný sviatok. Pre niektorých z nás je takou „obyčajnou nedeľou“ . Je to sviatok KRISTA KRÁĽA. Sviatok, ktorý pripomína, že Kristus je kráľom nad svetom, aj nad slnkom. Je Kráľom lásky. On je Ten, ktorý dáva slnku vychádzať aj zapadať.

Život človeka je veľmi podobný dňu aj cirkevnému roku. Ako je to možné? Tu je paralela:

Noc nám Pán dal na odpočinok, načerpanie síl do nasledujúceho dňa.

Tak aj človek od počatia až po narodenie čerpá sily do života mimo tela matky. 

Cirkevný rok nám ponúka Advent pripraviť sa na narodenie Pána na Jeho príchod na tento svet.

Deň začína ránom, pokračuje poludním až  k večeru a končí západom slnka.

Rovnako život človeka od narodenia, cez detstvo, dospelosť až po starobu – západ slnka.

Cirkevný rok po Advente nám prináša krásny sviatok – sviatok Narodenia Pána , Jeho život medzi ľuďmi, ukrižovanie a zmŕtvychvstanie, sviatok Krista Kráľa – Nádherný západ slnka.

Nie každý západ slnka nás očarí. Príde hmla, búrka a nič pekné na ňom nevidíme.

Človek na sklonku života (ak má to šťastie, dožije sa aj staroby) nemá zaistený odchod z tohto sveta v kruhu najbližších, zaopatrený sviatosťami, zmierený s blížnymi, s Bohom, nie vždy je ten jeho západ slnka na obdiv.

Z tohto všetkého nám vychádza, že cirkevný rok z toho vychádza najlepšie. Jedine Kristus Kráľ vie ako dopadne ten ktorý západ slnka dňa, západ slnka života. Deň ani slnko nijako ho nemôžu ovplyvniť.

Človek má život iba prepožičaný, Kristus Kráľ vie ako náš život dopadne. Ale tak isto vieme aj my , ako dopadne náš západ slnka. Ten náš záleží od toho, aký bude advent nášho života. My,  na rozdiel od slnka aj dňa, sme dostali dar – slobodnú vôľu. Ako ten dar využijeme je len na nás.

Vianoce sú sviatkom, kedy Boh prichádza k nám – ľuďom. Adventom sa pripravujeme  nielen na Vianoce, ale aj na jeho druhý príchod. Ten bude opačný. Pri druhom príchode Pána, my  budeme pozvaní k Bohu.  Aký západ slnka nás čaká, záleží len a len od každého z nás.

 Preto nech tohoročný advent je pripomienkou posledného adventu nášho života. Posledného západu slnka, je len na nás či sa z neho budeme tešiť, alebo budeme sklamaní, vystrašení. 

Preto si počas tohoročného Adventu  nájdime čas hľadať tajomnú Božiu prítomnosť, ktorá jediná môže skutočne  človeka oslobodiť a zaistiť mu ten nádherný západ slnka, z ktorého sa bude tešiť.

 

Share this post